Luftig jobb som kranfører på Norges lengste bru

Hålogalandsbrua: Søndag åpnet endelig Norges nest lengste hengebru

Det sier prosjektleder Hans Jack Arntzen til veier24 dagen etter den store åpningsfesten. Statsminister Erna Solberg stod for snorklippingen, og flere hundre personer hadde møtt opp, tross kald vind og snøvær søndag ettermiddag.

Småtteri igjen

Arntzen kan rapportere om stor trafikk over den nye brua, og at det ser ut til å gå på skinner så langt. Nå gjenstår bare litt småarbeider før hele konstruksjonen står ferdig slik den skal.

Statsminister Erna Solberg åpnet Hålogalandsbrua søndag ettermiddag. Foto: Tomas Rolland/Statens vegvesen

– Vi skal montere noen vinddempere på hengekablene, men dette vil ikke ha noen innvirkning på trafikken, forteller han.

Det gjenstår også en del malearbeider på utsiden, samt at heisekranene skal taes ned. Dette blir ikke gjort før til våren. 

– Demonteringen av kranene vil kunne påvirke trafikken noe, fortsetter Arntzen.

Se nyheten og video av brua på www.veier24.no